Uygur: Favori 10 Albümü

1-) Fever Ray – Fever Ray

Karin Dreijer Andersson’un solo projesi olan “Fever Ray” ile aynı ismi taşıyan albüm, 2009 yılının 12. gününde yayınlandı. Karanlık atmosferli elektronik pop’un kanımca en iyi örneği olan albüm, listemin ilk sırasında kendine yer edinmiş durumda. İçinde bulunduğumuz bu sonbahar-kış günlerinde dinlemesi ayrı bir zevkli olan bu albümün tamamına şu Youtube linkinden ulaşabilirsiniz.

2-) The Knife – Silent Shout

Karin ve Olof (Dreijer) kardeşlerden oluşan efsanevi grubun üçüncü stüdyo albümü olan Silent Shout, 2006 Şubat’ında yayınlanmış. Fever Ray ile ortak karanlık noktaları bulunan albümün, Fever Ray’den daha çok “elektronik” ve daha az “naturel” olduğunu söylemek mümkün.” Bunda grubun diğer yarısı olan Olof Dreijer’in etkisi olduğunu söylemek mümkün. Albümün tamamını şu Youtube linkinden dinleyebilirsiniz.

3-) The Knife – Deep Cuts

The Knife’ın ikinci stüdyo albümü olan Deep Cuts, 2003’ün 17. gününde yayınlanmış. İsveçli José Gonzalez’in cover’lamasıyla Sony’nin reklam müziği olarak kullanılan ve The Knife’ın dünyaca ünlenmesini sağlayan Heartbeats adlı parça bu albümde bulunmakta. Söz konusu reklamı şu Youtube linkinden izleyebilirsiniz. Deep Cuts, aynı zamanda favori şarkım olan Pass This On’un da içinde bulunduğu The Knife albümlerinden ilki. 45 dakikalık albümün tamamını şu Youtube linkinden dinleyebilirsiniz.

4-) M.I.A. – Arular

M.I.A.’in debut albümü Arular, 2005 Mart’ında XL ve Interscope etiketi ile yayınlanmış. Politik/alternatif hiphop olarak tanımlanabilecek albümde biri gizli olmak üzere 14 parça bulunuyor. Çoğu eleştiri sitesi/dergisinden de olumlu geri dönüşler alan albüm, favoriler listemde 4. olmayı hak ediyor. Albümü, şu adresten ZIP dosyası olarak indirebilirsiniz. Albümü beğendiğiniz takdirde satın almayı unutmayın.

5-) The Knife – The Knife

Kışın albüm yayınlama alışkanlığını 2001 Şubat’ında yayınladığı bu ilk albümüyle edinen The Knife, şüphe yok ki favori grubum. Bunu favori 5 albümün 3’ünün kendilerine ait olmasından da anlayabilirsiniz bittabi. Albümü satın almadan önce dinlemek amacıyla şu adresten indirebilirsiniz.

6-) MØ – No Mythologies to Follow

Listemdeki bir başka debüt albüm. Dan sanatçı MØ’nun 2014 Mart’ında yayınladığı No Mythologies to Follow; gençlik heyecanlarını, hayallerini ve hatalarını konu alan elektronik indie pop türünde bir albüm. Albümde yapımcı olarak göze çarpan ilk isim Diplo. Albümün tamamını şu Youtube linkinden dinleyebilirsiniz.

7-) Lana Del Rey – Born To Die

Yabancıların deyimiyle: “well, well, well.” 2012 Ocak ayında yayınlanan Born to Die şüphesiz çıkar çıkmaz büyük sükse yaratmıştı. Hatta, kanımca sanatçı halen bu albümün ekmeğini yemekte. Üzerinde farklı prodüktörlerin çalıştığı bu albümü, ben “intihara meyilli alternatif indie pop” olarak tanımlıyorum. Albümün tamamını şu Youtube linkinden dinleyebilirsiniz.

8- ) Marina and the Diamonds – The Family Jewels

Listemde Birleşik Krallık’tan bir sanatçıyı daha ağırlamaktan onur duyuyorum. Yarı Yunan yarı Gallerli sanatçı Marina Diamandis’in debüt albümü The Family Jewels, 2010 yılında 679 ve Atlantic etiketleriyle yayınlandı. Bu albümü “akıllı pop”un güzel örneklerinden saymak mümkün. Tamamını şu Youtube linkinden dinliyoruz.

9-) Yelle – Complètement Fou

Listenin tek Fransızca albümü. Geçen sene Eylül ayında yayınlanan Complètement fou. Albüm hakkında zaten bir yazı yazmıştım. Söz konusu yazıya şu linkten ulaşabilirsiniz.

10-) Zeigeist – The Jade Motel

Şu an dağılmış olan İsveçli elektropop grubu Zeigeist’ın ilk ve son stüdyo albümü olan The Jade Motel, 2008’in Nisan’ında yayınlanmış. Albüm, The Knife’ın soundlarına yakın soundlar kullandığı için eleştiri odağı olmuş idi. Albümü internette bulması oldukça zor fakat bana Twitter yoluyla ulaşanlara yardımcı olmaya çalışırım.

Bonus:

Pamela – Şehir Rehberi

İngiliz Amerikan bir baba ve Türk bir annenin Almanya’da doğmuş çocukları Pamela’nın ikinci stüdyo albümü olan Şehir Rehberi, 2014 Kasım’ında yayınlanmış. Albümde İstanbul, Fırtınalar gibi bilinen şarkıların yanı sıra Mavi Cinayet gibi bilinmeyen şarkılar da bulunmakta. Albümü internetten bulmak zor olsa da Twitter’dan bana ulaşanlara bu albümü bulmalarında da yardımcı olabilirim.

504 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir